Akdeniz Bölgesi'ne Yapılan 37 Milyar Liralık Yatırım

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Başbakanımız, 'Adana merkez olmak üzere, Akdeniz Bölgesi ile alakalı büyük bir gelişim projesi hazırlayın' dedi. Biz de bunu geçen sene sonunda hazırladık, bunun adı 'Akdeniz Gelişim Projesi.' Bu projede Adana özellikle merkez. 3 bin 724 tesisi, 30 Aralık 2019 saat 16.59'a kadar tamamlayacağız" dedi.

Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Menderes Spor Salonu'nda düzenlenen, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Adana'da yapılacak ve 209 milyon liraya mal olacak 5 tesisin temel atma ve orman köylülerine kullandırılan ORKÖY Kredileri Sertifika Dağıtım Töreni'ne katıldı.

Burada konuşan Eroğlu, temeli atılacak projeleri en kısa zamanda bitireceklerini, bunun sözünü verdiklerini belirterek, yaklaşık 209 milyon liralık 5 dev tesisin temelini atacaklarını, ayrıca bunların açılış tarih ve saatini de ilan edeceklerini ifade etti.

Bakan Eroğlu, eski Türkiye ile yeni Türkiye'nin farklı olduğunu vurgulayarak, "Bizden 22 yıl önce temeli atılmış göletlerin bitmediğini gördük. Bir gölet, sulaması hariç 22 yılda ancak bitiyordu. Şimdi 2 tane barajın temelini atacağız ve yaklaşık 1 yıl zarfında bunu bitireceğiz. Gölet değil, baraj. Bunları 2017'de, hatta gerekirse 2016'da bitireceğiz. Eski Türkiye ile yeni Türkiye'nin farkı bu" diye konuştu.

Adana'ya şu ana kadar çok yatırım yaptıklarını anımsatan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Burada hatırlarsanız 57 müjde vermiştim. Bu sefer de 15 müjde veriyoruz ve gerçekten inşallah bunları yapacağız. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından ilan edilen bir projeden bahsedeceğim. Biliyorsunuz daha önce GAP vardı. GAP'ı 2019 sonunda bitireceğiz. Başbakanımız, 'Adana merkez olmak üzere, Akdeniz Bölgesi ile alakalı büyük bir gelişim projesi hazırlayın' dedi. Biz de bunu geçen sene sonunda hazırladık, bunun adı 'Akdeniz Gelişim Projesi.' Bu projede Adana özellikle merkez. 3 bin 724 tesisi, 30 Aralık 2019 saat 16.59'a kadar tamamlayacağız, Allah'ın izni ve yardımıyla. Akdeniz Bölgesi'ne 37 milyar liralık yatırım yapılacak. Adana, Adana olalı böyle bir yatırım görmedi. Biz, sözünün eri bir hükümetiz. Bizde notere falan gerek yok. Bazıları notere gidiyor, onlara itibar edilmez. AK Parti hükumetlerinin sözü, senettir."

Eroğlu, Adana'ya ve bölgeye yapılacak hizmetlerle ilgili bilgi vermeyi sürdürerek, her şeyi millet için gerçekleştirdiklerini, "İnsanı yaşat ki devlet yaşatsın" anlayışına sahip olduklarını aktardı.

"İstanbul'da 2071'e kadar su hazır"

Geçmişte fidanların parayla satıldığını ifade eden Eroğlu, şimdi proje getiren herkese, her kuruma fidanları bedava verdiklerini, Adana'ya da 213 milyon fidan dikileceğini açıkladı.

Özellikle DSİ'nin çok güzel işlere imza attığını anlatan Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Eskiden 76 şehirde su yoktu bütün şehirlere su verdik. Mardin'den tutun İzmir'e kadar, Sinop'tan Mersin'e kadar, Kars'tan Edirne'ye kadar 76 şehrin şu anda suyu var. Ta ki 2050-2060 yılına kadar. İstanbul'da da 2071 yılına kadar su hazır Allah'a şükür. Nereden nereye? 3 milyar 250 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Şimdiye kadar cumhuriyet hükumetleri içinde en çevreci hükumet, AK Parti hükumetidir. İnşallah Adana'da da gerekli yatırımlar yapılıyor. Adana'ya son 13 yılda yaklaşık 20 milyar liralık yatırım yapmışız. Bu tesislerde emeği geçenleri kutluyorum. Adana için her zaman istediğimiz ödeneği veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a buradan şükranlarımı arz ediyorum. Adana sevdalısı Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na saygılarımı ve teşekkürlerimi arz ediyorum."

"Çukurova'nın tarımda, sanayide, ekonomide devleşmesi için çalışacağız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı da temeli atılacak tesislerin hem Adana için hem de ilçeleri için hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde şehit olan güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet dileyen Sarı, "Diyarbakırımızın ruhu Sur başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde yaşanan menfur terör olaylarını lanetliyorum, şiddetle kınıyorum. Hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin ailelerinin acılarını paylaşıyor, kendilerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Allah, bütün şehitlerimize gani gani rahmet eylesin" diye konuştu.

Sarı, geçen çarşamba günü Ankara'da Adana Valisi Mustafa Büyük, belediye başkanları ve bürokratlarla toplanarak Adana için ne yapabileceklerini konuştuklarını belirtti.

Bu toplantıları Adana'da da devam ettireceklerini anlatan Sarı, şöyle devam etti:

"Bu toplantılar sonucunda çıkan projeleri en kısa zamanda Adanamızın hizmetine sunmak için hep beraber çalışacağız. Adana'ya bütün ziyaretlerimizde herkesin bakanı olacağımı özellikle belirtmiştim. Ayırt etmeksizin bütün ilçelerimize hizmet edecek, yatırımlarımızı bütün Adana'ya yayacağız. Bereketli Çukurova'nın tarımda, sanayide, ekonomide devleşmesi için var gücümüzle çalışacağız. Adana'nın sorunlarından kurtulmuş, ayakları yere sağlam basan ve geleceğe güvenle bakan bir il olması için kollarımızı sıvadık. Sizlerin desteğiyle bunların hepsini başaracağıma inanıyorum. Kardeş bakanlığımız olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı gibi biz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Adana'yı marka şehir yapmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz."

DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz de temeli atılacak tesisler hakkında bilgi verdi.

Vali Mustafa Büyük ise projelerde emeği geçenlere teşekkür etti.

Törene, AK Parti Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Mehmet Şükrü Erdinç ve Tamer Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Temeli atılan tesisler

Konuşmaların ardından Eroğlu ve Sarı, İmamoğlu Sulaması 2. Kısım, Aladağ Kasımlı Göleti ve Sulaması, Kozan Meletmez Göleti ve Sulaması ile bir Taşkın Koruma Tesisi ve Ceyhan ilçesine yapılacak bir köprünün temelini attı.

Yaklaşık 209 milyon liraya mal olacak tesislerle 205 bin 730 dekar zirai arazi sulamaya açılacak, taşkın koruma tesisi ile Seyhan ilçesi taşkın zararlarından korunacak.